Školstvo je nekvalitné

Keď nás politici presviedčajú, že žemľu môžeme využiť ako žiarovku

Zvykli sme si najmä pred voľbami, že ten – ktorý, súčasný, či potenciálny politik chce zodpovednosť za kvalitu školstva posledných 26 rokov hodiť na aktuálneho ministra školstva alebo jeho predchodcov. Zvykli sme si aj na všeobecnú frázu „školstvo je nekvalitné“, pričom je pravdepodobné, že všetci tí, ktorí dnes radi do médií túto frázu opakujú sú jeho absolventmi. V poriadku, kto je ale zákazníkom, využívajúcim produkty školstva? Predsa zamestnávateľ.

Tak a teraz si predstavte, že ste zákazníkom a potrebujete si kúpiť žiarovku. Viete o obchode, ktorého prevádzka je financovaná štátom, vojdete dnu nakúpiť a oni Vám ponúknu celý regál žemlí. Nevedia Vám síce dodať žiarovky, no budú Vás presviedčať, že tie žemle sú tak tak dobre upečené, voňavé a chrumkavé, že určite by začali časom aj svietiť. Naučili by sa to, čestné! „Veď už sme investovali aj do ich prerobenia na žiarovky“ a dokonca to financovala Európska únia!

Ak sa kričí „školstvo financované štátom je nekvalitné“, lebo vyrába absolventov pre úrady práce, tak si treba položiť nasledovné otázky: „Kto objednal žemle namiesto žiaroviek?“, „ Kto túto dodávku zaplatil?“, „Komu sa javí výhodné učiť žemle svietiť (veď je to z eurofondov a naviac ich aspoň na chvíľu dostaneme z regálov – úradov práce)?“.

Áno, tak nejako s veľkou dávkou metafory funguje aj naše školstvo už 26 rokov. Zakaždým príde nová vláda, nový parlament, nový štátny manažér, ktorý za riešením krízy vidia jediný liek – vyrábať žemle, ale kvalitnejšie! S etickým kódexom, s certifikátom ISO, doplňte si čo Vám len napadne …. Čo na tom, že žemle už dávno nepotrebujeme! Čo na tom, že potrebujeme žiarovky!

Chce azda niekto priznať, že absolvent napr. Ekonomickej univerzity nie je schopný riadiť podnik? Alebo ešte horšie. Absolvent medicíny liečiť? Sú dokonca tak nebezpeční, že by nemali vykonávať svoje povolanie?

Osobne som presvedčený, že nie!

Otázka, či máme priveľa právnikov alebo sociálnych pracovníkov (žemlí) a málo absolventov technických smerov (žiaroviek) je žiaľ o niečom inom! Môžete vychovať akýkoľvek počet právnikov, môžu byť „najkvalitnejší na svete“, ale navrhovať mosty by som ich nikdy nenechal.

Ak teda ktorýkoľvek politik tvrdí, že „školstvo financované štátom je nekvalitné“ a že učitelia sú nekompetentní, tak klame, alebo nevidí hlbšie do problematiky. Žiaľ za 26 rokov  nikto nenabral odvahu priznať, že je nutné vyvolať diskusiu o tom, či vôbec a koľko žemlí by si mal štát od škôl objednávať!

Nehádžme toto rozhodnutie na školy a učiteľov. Žiadna rozumná „firma“ nebude sama od seba odháňať zákazníka a jeho peniaze!

Pozor na každého politika, ktorý povie, že štátom financované školstvo je nekvalitné! Je to v lepšom prípade iba príznak neznalosti pomerov a veľké riziko toho, že takýto správca sa maximálne tak postará o väčší sklad na nepredateľné žemle.

PS: O samotnej kvalite žemlí a žiaroviek nabudúce.

0 Príspevky

Zapojte sa do diskusie!

Váš názor ma zaujíma!
Tak neváhajte a napíšte mi ho do komentára!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *