Všetci sú zlodeji

NAOZAJ NEVIEM, KOHO BY SOM VOLIL…

Z rozhovorov v posledných týždňoch a teraz už takmer každý deň často vyvstane jedna otázka, resp. myšlienka: „Naozaj neviem, koho by som volil. Komu mám dať svoj hlas.“ Táto myšlienka sa následne doplní o osobné argumenty: „Neverím im, sú to všetko zlodeji, skorumpovaní politici, klamári, neschopáci, nič sa nezmení, môj hlas nič nezmení a prečo vlastne máme všetci rovnakú hodnotu hlasu a keby voľby mohli niečo zmeniť už dávno by ich zrušili….“

Štát stoja voľby 10,7 milióna eur. Našich 10,7 milióna eur. Keby som chcel byť populista ako repa, tak na tomto mieste by nasledoval jednoduchý výpočet, čo všetko by sme si za to mohli kúpiť, o koľko zvýšiť platy sestričkám, koľko toaletného papiera pre nemocnice nakúpiť. Nebojte sa, hoci je to tiež matematika, moja druhá životná láska, dnes týmto frázam odolám.

Zvyčajne, keď pri rozhovore padne úvaha „neviem koho by som volil“ odpoviem „No veď predsa mňa!“ A tam potom aj s úsmevom končím moju dennú dávku populizmu. Ale teraz vážne. V týchto voľbách kandiduje 23 strán. Po Kaníkovom výstupe zdá sa, že už len 22. Každá má plus, mínus 150 kandidátov, čo je dohromady 3300 ľudí. Rýdzo so sociologického pohľadu by nemal existovať človek, ktorý niekoho z kandidátov osobne nepozná. A ak by aj taký existoval, čo nevylučujem, má okolo seba nejaký základný okruh najbližších ľudí, z ktorých niekto pozná osobne niektorého z kandidátov, prípadne opäť pozná niekoho ďalšieho kto pozná niektorého z kandidátov. Takto sa o nich aj rozširujú referencie.

Vždy, keď niekto v mojej prítomnosti položí otázku koho má voliť, tak tentokrát už bez srandy poviem: Voľte toho, komu by ste bez problémov zverili svoje dieťa (ak ho nemáte, tak frajerku, auto, bicykel, dôchodkový fond……doplňte podľa ľubovôle) Musíte sa sami seba opýtať: Zverili by ste napríklad svoje dieťa kandidátke, ktorá si stiahne nohavičky, aby zaujala? Zverili by ste svoju dcéru človeku, ktorý sa zdraví „Na stráž“? Zverili by ste tajomstvo Matovičovi? Alebo svoju záhradu Procházkovi, ktorý tú svoju rýľoval so zázračne čistým rýľom v bielej košeli? Pustili by ste svoju dcéru na dovolenku s Kollárom? Zverili by ste vedenie svojej firmy legendárnemu tvorcovi grafov Kažimírovi? A komu by ste nechali postrážiť svoju peňaženku? A komu krajinu? Preháňam, však? Prečo by ste niekomu mali zverovať niečo svoje osobné….?

Ľudia, ktorí sa v politike obmieňajú s rôznymi farebnými prestupmi už viac ako 20 rokov by Vám mohli dať odpoveď na otázku, prečo Vám štát kradne viac ako 55% z Vášho príjmu každý mesiac. Sú to Vaše peniaze, niečo Vaše osobné, čo ste vytvorili  Vy ako hodnotu a či už s nevôľou alebo dôverou, tieto peniaze posielate štátu každý mesiac. Spôsob boja niektorých občanov je taký, že sa nezúčastnia volieb. Je to bezrizikové, pretože im za to nič nehrozí. Svoj balík peňazí budú ďalej posielať, či chcú, či nechcú, akurát nerozhodli o tom, kto ich bude spravovať. Konečný výsledok tohto pseudoboja bude, že už nebude väčšina rozhodovať o celku, ale že napríklad aj 18 % rozhodne o osude zvyšných 82%.

Ale skúste vyjadriť svoju nevôľu s politikmi tak, že štátu tie peniaze nedáte! No to by ešte len vtedy začal cirkus! Politici vďaka moci, ktorú ste im dali, alebo tá zvyšná časť, ktorá bola voliť, vás prinútili pod hrozbou väzenia dávať na oltár štátu 55% zo svojich peňazí mesačne. A jediné, na čo sa ľudia zmôžu je, že rezignujú na voľby práve v momente, kedy by to tým politikom mohli spočítať?

Alebo pomôcka č.2: Skúste voľby vnímať nie ako odvetu, ale naopak, ako odmenu. Jeden Váš voličský hlas má hodnotu presne 8,59€. Za každý odovzdaný hlas dostane strana, ktorá dosiahne určitý počet percent takúto sumu a ešte raz toľko od ministerstva financií ako príspevok na ich činnosť. Skúste sa zamyslieť, kto by si zaslúžil túto Vašu sumu, alebo koho myšlienky by ste ňou chceli podporiť. A to je už aj dobrý dôvod na prečítanie si volebných programov jednotlivých strán. Viem že sa to ťažko číta a ja sám vybehnem z nuly na sto vždy, keď si to predstavím. Práve preto Vám tiež ako občan – volič môžem navrhnúť iba jediné – vyberte si kandidáta/ov naozaj podľa toho, do akej miery by ste im zverili niečo svoje osobné, napríklad svoje ťažko zarobené peniaze.

0 Príspevky

Zapojte sa do diskusie!

Váš názor ma zaujíma!
Tak neváhajte a napíšte mi ho do komentára!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *