Po voľbách

Nie príjemné, ale úprimné….

Dobré ráno Slovensko! Zvládlo si to! Dalo si to! Podarilo sa ti odtrhnúť zrak od digitálnych zariadení, namotivovať aj chronických nevoličov a ukázať novú verejnú objednávku vo veľmi vysokom počte. Stále rozmýšľam, aké pohnútky prevládajú u tých cca 40% občanov, ktorí k urnám neprišli. Ale majú na to právo. Tí ostatní si zaslúžia poďakovanie. Od politikov, ktorým dali svoje hlasy, ale aj od ostatných občanov. Za jednotu a vyjadrenie svojho názoru. Pretože nielen politici majú svoje pohnútky, že chcú nejako zmeniť krajinu, ale aj a najmä voliči. Tí majú predstavu o tom, ako má ich domov vyzerať.

Slovensko rozhodlo si. Volalo si po zmene, vyjadrovalo nespokojnosť, štrajkovalo. Zmobilizovalo si sa. Politici bilancujú a oslavujú, niektorí si v povolebnej eufórii takmer odsekli ruku, iným steká studený pot po čele, lebo volebný výsledok je pre nich neúspechom. Zahraničné médiá to okomentovali tak, že slovenské voľby nikto nevyhral, prehrali všetci a dokonca si tam v zúfalstve poslalo aj strany, ktoré si doposiaľ vnímalo ako exotov. Ty teraz civieš ešte viac ako predtým do digitálnych zariadení a meníš sa na krajinu politológov, ktorí odhadujú možné povolebné koalície a zároveň konštatuješ, že aj tak chlieb lacnejší nebude. Politikom sa podľa tohto percentuálneho rozdelenia vraj nepodarí urobiť zostavu 76-tich ľudí, ktorí by vládli. Milé Slovensko, poviem ti, prečo sa z tohto neúspechu treba tešiť a nie nad ním krútiť hlavou. Tých ľudí je totiž v parlamente 150. Doposiaľ bola celá politika o vládnutí. No teraz si to politikom natrelo. Zmeny nie sú bezbolestné a každý naoko neúspech je počiatkom zmeny. Budú sa musieť dohodnúť. Politici budú musieť konečne začať rešpektovať tvoje zúfalstvo z toho, kam to za 26 rokov až „dovládli“. Budú musieť začať komunikovať a uskutočniť kompromisy, na ktoré by doposiaľ možno ani nepomysleli. Toto je najlepší čas na to, aby vládnutie konečne nahradila práca.

Ďakujem všetkým, ktorí ma sprevádzali v tejto mojej prvej politickej skúsenosti. Bola vzácna. Ďakujem. Dostal som 292 preferenčných hlasov. Viete aký skvelý pocit je dostať preferenčný hlas? Ak niekoho presvedčí nielen strana, ktorá Vás postavila na kandidátku ale priamo Vy ako človek? Je to najvyšší prejav dôvery. Viem že strategicky najjednoduchšie by bolo pridať sa k nejakej silnej strane, ktorá vykazuje aspoň 8 % a povedať jej – pozrite som odborník na určité oblasti, mám výsledky a dám svoje meno za to, že ma dáte do prvej pätnástky. To by znamenalo dostať sa do parlamentu výťahom. Koľkí takíto poslanci doteraz sedeli v parlamente, o ktorých existencii ste ani netušili? Takýto politik nikdy nepochopí tú hrdosť, radosť až priam chuť napísať každému osobné poďakovanie. Ale to by voľby nemohli byť anonymné. Ale keď sa môžu písať anonymné listy, tak prečo by sa nemohol napísať list Anonymovi? Takže aspoň symbolicky…

Milý Anonym,

Dostal som tvoj krúžok. Musím ti povedať, že si ma nesmierne milo prekvapil. Vieš, tak trochu som sa rozhliadol po mojom bezprostrednom okolí. Po mojej rodine, kamarátoch, známych. Tí, ktorí sa ma chystali voliť mi to dali dopredu vedieť. Spočítal som ich a aj s rezervou som ich podporu odhadoval na sotva sto krúžkov. Buďme reálni, ľudia vo svojom najbližšom okolí nemajú viac osôb, ktoré ich poznajú a v pohode by za nich dali ruku do ohňa. Ale ty si ma prekvapil. Zo všetkých takmer 3000 kandidátov, si si vybral mňa. Možno ma ani osobne nepoznáš, možno sme sa dokonca nikdy nestretli a videl si ma iba na plagátoch a možno nie sme ani priatelia na Facebooku. Ale pre teba som bol lepší ako Fico, lepší ako Sulík, ako Matovič aj ako Procházka a ďalší favoriti. Tvojim favoritom som sa stal ja. Ďakujem ti za dôveru. Nie ako politik, ale ako človek.

S úctou                                                                                                                                                 Zoltán

0 Príspevky

Zapojte sa do diskusie!

Váš názor ma zaujíma!
Tak neváhajte a napíšte mi ho do komentára!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *