Nebáť sa študovať na vysokej škole

Prečo sa nebáť študovať na vysokej škole v akomkoľvek veku?

Generácie študentov už stáročia čakajú na vedeckú štúdiu, ktorá potvrdí, že žiakom je možné naliať vedomosti do hláv. Namiesto bádania po tom, či a ako sa to dá, však stále prichádzajú nové a nové štúdie, ktoré v ľuďoch potvrdzujú pocit, že čím sú starší, tým menej si zapamätajú a učenie je pre nich ťažšie. Tento pocit dokážu ešte prehĺbiť aj moderné technológie, v ktorých jazyku rozprávajú takmer všetci mladí. A tak sa nám generačná priepasť vidí nekonečná a možnosť naskočiť na ten rýchlik, či dobehnúť zameškané prakticky nulová. Niekde v tomto bode zaháňajú myšlienku na ďalšie vzdelávanie ľudia po štyridsiatke. Ľudia, z ktorých mnohí nemajú kontá na Facebooku. Ľudia, pre ktorých bol vrcholom zvládnutia informatiky Word ako súčasť MS Office. A nie je veľa takých, ktorí by ich uistili, že ich pocity aj úroveň doterajšieho vzdelania sú úplne v poriadku. Učil som mnohých ľudí 40+, ktorí sa rozhodli z nejakého dôvodu pre vysokoškolské štúdium. To rozhodnutie študovať nebolo vôbec ľahké. Na 80% k nemu boli „dokopaní“ životnými okolnosťami, obvykle pracovnými. Nútené zvyšovanie kvalifikácie, tabuľkové platy, hrozba straty zamestnania…. No mnohí z nich sa nechali prehovoriť, keď išli na vysokú školu ich deti. Avšak s rozdielnym cieľom. Kým u mladých išlo predovšetkým o získanie titulu, ako samozrejmosti na trhu práce, u tých starších išlo o výraznejšie zapojenie ega a titul bol pre nich čímsi nepredstaviteľným, vzácnym, životnou métou, ktorá bude znamenať aj rešpekt a uznanie širokého okolia.

Drvivá väčšina týchto študentov, pochopiteľne z časových dôvodov najmä externistov, majú moje uznanie omnoho skôr, než sa k tomu titulu dopracujú. A že sa na 100% dopracujú, to hádam ani nemusím uvádzať. Motivácia je u nich omnoho silnejšia a pomáha im zvládnuť aj ťažšie skúšky. Nedovolí im mávnuť rukou a prejsť len tak na inú školu, alebo to len tak vzdať a ukončiť. Nezniesli by možné posmešky okolia. Majú trpezlivosť a silnú motiváciu, aká mladým väčšinou chýba.

Druhou zaujímavou vecou je, že títo starší študenti, ktorých už čiastočne vyškolila prax, sú vzájomným obohatením aj pre pedagógov. Už po nástupe zistia, že vysoká škola nie je taký strašiak, ako sa to zdá. Že to nie je nič hrozné, že je to naopak zábava a študijné materiály si často sami dobrovoľne pridávajú. Vďaka ostrieľanosti z praxe sa neostýchajú konfrontovať profesorov otázkami, konzultovať s nimi prípady z praxe a porovnávať si vlastné poznatky s nadobúdanými teoretickými vedomosťami.

Ak sa už niekto po štyridsiatke dá na vysokoškolské štúdium, môžete naňho uzatvárať stávky, že to neskončí pri prvom titule. Mám skúsenosť, že vzdelávanie ich natoľko pohltí, že to ničnerobenie po získaní nejakého titulu nevydržia a stanú sa adeptami na celoživotné vzdelávanie. Jednoducho keď sa už človek raz odváži a zistí, že hlava je aj po niekoľkých dekádach plne použiteľná, vezme si to za svoju životnú filozofiu a určite v tom bude po nejakej dobe pokračovať.

Starší študenti si dokážu omnoho lepšie zapamätať informácie, pretože veľmi chcú a hľadajú spôsoby, ako si lepšie pamätať, ako sa učiť. A dokážu memorovať. Áno, je to presne tak, nenávidené memorovanie informácií správnym spôsobom pomáha zapamätať si ich. Ak vpustíte informáciu do krátkodobej pamäte, pričom ju prekryjete X ďalšími informáciami  bez toho, aby ste sa k nej vrátili, teda ju nejakým spôsobom uchovali, ste na najlepšej ceste k zabúdaniu. A následnej frustrácii, že nedokážete absorbovať toľko učiva.

A propos…je potrebné vstrebať toľko učiva, keď dnes máme na všetko internet a vieme kde hľadať? Nuž, ak chcete byť dobrí v čomkoľvek, potrebujete si najskôr vybudovať aj určitú nutnú teoretickú základňu. Naštudovať to, na čo už prišli tí pred Vami. Ak učivo „memorujete“ správnym spôsobom, ukladáte si ho do dlhodobej pamäte a viete s ním správne pracovať aj neskôr a aj v praxi. Memorovanie bez porozumenia je Hviezdoslavov Kubín.

A napokon, ak chcete byť inžiniermi aj po tom, čo vypadne elektrina, tak áno, je to potrebné.

Takže to zhrniem. Bez ohľadu na to, či máte 40, 50, alebo viac rokov, jedna z najlepších vecí, top darov sebe samému, spôsobov ako zostať mladým, vybočiť z koľají, či zmeniť nežiadúci trend vyhorenia v práci je štúdium. Vydať sa do neprebádaného terénu, spoznať aj o generáciu-dve mladších spolužiakov, ktorí majú nové nápady a akčné myslenie a vzájomne sa obohatiť. Poďte smelo do toho! Váhaním ste stratili doterajšie roky!

 

PS: Viete prečo sa starší študenti rýchlejšie učia na skúšky? …Presne tak, lebo vypínajú (alebo nemajú) Facebook 🙂

0 Príspevky

Zapojte sa do diskusie!

Váš názor ma zaujíma!
Tak neváhajte a napíšte mi ho do komentára!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *