Rozmarínova

Tak nám zvalili ďalšiu budovu…

Pavol Hammel má jednu pesničku, ktorú sme si spievali nielen ako pubertiaci, keď trochu hrmelo vo vzťahoch, ale nejako mi prišla na um aj dnes, keď som si prečítal správu, že u nás v Trenčíne zvalili ďalšiu budovu, vežičkový dom z roku 1902:

Vždy, keď pília krásny strom
Viem, že sa vráti
V dyme v daždi, v ústiach riek
V nežnom smútku zápaliek
Keď sa rúca niečí dom, je mi ho ľúto
Aj keď môžu ďalej bývať v ňom
Návrat dáva šancu dvom

Jedna z najkrajších budov v meste na Rozmarínovej ulici odolala dvom svetovým vojnám, neodolala však biznisu. Nebola prvá, stačí si spomenúť na Tisovu vilu a určite žiaľ nebude ani posledná!

Nik z kompetentných necíti vinu, pamiatkári opäť použili argument, že objekt nebol národnou kultúrnou pamiatkou a tak nič nebránilo jeho zbúraniu. Povolenie zbúrať ju dalo aj mesto Trenčín, nič proti nemal ani Krajský pamiatkový úrad. Objekt sa vraj nenachádzal v pamiatkovom území.

Niekedy mám pocit, že keď riešime áčkový stojan na ulici, vedieme s úradmi milimetrovú vojnu o to, či bude dostatočný normovaný priestor pre okoloidúcich, avšak pri viac ako storočnej a skutočne krásnej budove sú úrady ticho. Ticho zostalo aj po ťažkých mechanizmoch. Kto si vežičkový dom nestihol odfotiť, má smolu.

Som Trenčan telom i dušou. Žijem v meste pod hradnou skalou a hradom, ktorý je pre celé Slovensko okrem iného aj symbolom lásky, vernosti a odhodlania. Som si istý, že keď ho stavali boli im veci ako nejaký rozpočet a to, či je dosť investične zaujímavé postaviť ho na skalnom podloží, ukradnuté. Dokonca aj tí úplne prví „developeri“ čo sem kedy prišli, nebúrali, ale tvorili. Vytesali obraz do skaly, na ktorý sa chodia pozerať turisti.

Rozhodnutie zbúrať alebo zrekonštruovať je vždy ťažké. Prechádzal som ním aj ja osobne, preto viem o čom hovorím.  Tiež som kúpil starý dom, vilku na brehu Váhu vo funkcionalistickom štýle z roku 1931 a dlho uvažoval, čo s ňou. Vôbec som nepochyboval a zvolil som si ťažšiu a drahšiu cestu. Dom som obnovil a dostaval. A hoci si mnohí, keď si spočítali 1+1, ťukali a ťukajú na čelo, svoje rozhodnutie neľutujem. Historické dedičstvo si cením viac, ako to prázdno, ktoré po ňom ostane v podobe moderných stavieb, ktoré nemajú takú hodnotu ako tie pôvodné. Hodnota pôvodných stavieb spočíva v tom istom, v čom hodnota umeleckých diel, napríklad obrazov. Hodnota materiálu plus mínus 20€, ale odkaz majstra, príbehy ľudí, ktorí obraz vlastnili, dôvod prečo bol namaľovaný, jeho cesta minulosťou až na dnešné čestné miesto u zberateľa….to mu dáva tú obrovskú hodnotu a tak isto sa dívam aj na stavby.

Je mi smutno z vyjadrenia úradníkov, ktorým sme dali do rúk moc. Vyjadrenie úradu, že ani neuvažoval o možnosti vyhlásenia objektu za národnú kultúrnu pamiatku, nevykazoval pamiatkové hodnoty….už len jeho vek je pamiatkovou hodnotou. Nemusí ísť o národnú kultúrnu pamiatku, stačí, že ide o našu lokálnu. Nás Trenčanov, ktorí potom na Facebooku obdivujeme historické fotky, ako sa náš Trenčín menil v čase, ako vyzerala hlavná ulica kedysi a teraz….Nevykazoval pamiatkovú hodnotu… Developer nikdy nestál na parkovisku oproti a nekochal sa pohľadom na tú budovu. Zrejme nechodil do gymnázia oproti, nestál na tej zastávke. Developer evidentne nikdy neschádzal z mosta dolu okolo nej ako my ostatní. Preto nemala hodnotu. Omnoho väčšiu majú zrejme plechové obchodné centrá, garážové domy a ďalšie popolníky novodobého mestského života. Škoda, že takýmto spôsobom prichádzame o našu minulosť. Škoda, že nás začína baviť ten plechovkový život (plechové továrne, plechové centrá…) a to všetko v posvätnom záujme developera „minimalizovať náklady na obsluhu zákazníka“.

Môj názor nie je podstatný. Podstatné je, aby sme jedného dňa neprišli rukou developerského nenásytného bagra aj o ten rímsky nápis na skale. Úplne k tomu stačí to, že ho nejaký úradník nebude považovať za obzvlášť dôležitý odkaz minulých generácií nášmu mestu.

1 odpovedať
  1. jatyon
    jatyon hovorí:

    Pekna blbost. Ta budova bola mozno krajsia ako niektore stavby teraz, ale rozhodne sa jej zburanim ziadna katastrofa nestala.

    Odpovedať

Zapojte sa do diskusie!

Váš názor ma zaujíma!
Tak neváhajte a napíšte mi ho do komentára!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *